YUHistan

Hoşgeldiniz, Misafir.
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 4

AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Gece yolcuları ile röportaj

YazarMesaj
mikroq
AdMiN
AdMiN

Erkek
Tecrübe Puanı : 3646

MesajKonu: Gece yolcuları ile röportaj   Cuma Tem. 11 2008, 07:05

Türk rock müziğine yeni bir soluk getiren beş kişilik bir grup Gece Yolcuları. Hepsi de aynı üniversitede okudular. Mühendislik, fotoğrafçılık gibi farklı meslek dallarından mezun oldular. Fakat bir gece yolları kesişti gece gece şarkı söylemeye başladılar ve müzisyen olmaya karar verdiler. Şimdi ise Türkiyenin en çok sevilen müzik gruplarından biriler. Şarkılarının melodisi kulaklarınızda canlanmaya başlamış olmalı. Bizleri kırmayıp çok keyifli bir söyleşi yapan grup üyeleri Edis, Uğur ve Muratla müzik üzerine konuştuk.

Tarzınızı melodik pop-rock tanımlıyorsunuz.Bu tarzı bize biraz anlatır mısınız?

Edis : Biz enstrümanlarımızın karakteri olarak bir rock grubuyuz.Yaptığımız müzik de temel olarak rock müziğin katagorisine giriyor. Fakat rock müziğin yelpazelerinden renklerinden biriyiz. Melodik pop rock olarak tanımlamamızın nedeni de melodilerin biraz daha ön plana çıkması.

Bu albümünüze de romantizm yüklü slow parçalar hakim; gelecek albümlerinizde tarzınızda bir değişiklik olacak mı?

Uğur : Aslına bakarsanız bu albümde çok da slow ağırlıklı yada duygusal ağırlıklı bir hava yok. Birinci albümde bir akustik sound, ikinci albümde daha elektrikli gitarların yoğunlukta olduğu bir hava var. Temalar hep aynıydı ama!

Biz buna müzik yapmaya karar verdiğimiz andan itibaren şu açıyla bakıyoruz: Şarkı yaparken beslendiğimiz toprak da eğer aşk varsa duygu varsa ve aşkın değişik yüzleri acısı hasreti varsa biz onları fotoğraflayıp şarkı yapıyoruz. Zaten aşkta evrensel ve hiç tükenmeyen bir duygu.

Edis: Bu albümde sadece aşkta yok aslında .Yani kişisel bunalımlar insanın iç dünyası da var. Aynı zamanda umut parçaları da var, sadece aşk değil. Eğer albümün genelini dinlerse müzik severler bunu görmüş olacaklardır. Ama belki lanse edilen parçalarda aşk parçaları biraz daha ön plana çıkmış olabilir.

Sosyal konulara da şarkılarınızda yer vermeyi düşünüyor musunuz?

Uğur: Birbirinden farklı fikirlere sahip olan bir çok insanın bir araya geldiği müzik gruplarında sosyal konular ortak bir kararla yönlendirilmelidir. Bu ortak karara sahip olduğumuz her türlü konuyu işleyebiliriz.

Bu albümde neden bir cover parçaya yer verdiniz?

Edis: Bizim ilk albümümüz de sadece kendi bestelerimiz vardı. Zaten bizim amacımız da şarkılar yapmak ve bunu insanlarla paylaşmak. Konserlerimiz de biz zaten cover parçalara yer veriyoruz. Çok da olumlu tepkiler aldık. Bu yüzden albüme bir cover koymaya karar verdik. Sevdiğimiz parçalar arasından seninle bir dakikayı seçtik. Çünkü bu parçada bizim kendi bestemiz gibi ele aldığımız bir parçaydı.

On üç yıllık geçmişi olan bir grupsunuz. Grup kurulduğu ilk yıllardan itibaren kadro hep aynı mıydı? Nasıl bir araya geldiniz?

Edis: Biz grubu Uğurla beraber kurduk. Sonra grup 5 kişiye çıktı. Hayatın getirdiği nedenlerden dolayı değişikler oldu tabiAma 1999 yılından itibaren bu kadro hiç değişmedi.

Yola ilk çıktığınızdan itibaren büyük hedefleriniz vardı.İkinci albüm sonrasında bu yolun neresindesiniz?

Murat: Bizim öncelikli hedefimiz şarkılar yapıp, insanlarla paylaşmaktı. Bence bunu da zaten başarılı bir şekilde yapıyoruz.

Uğur: Basamak basamak önemli olan kasmamakJ

Yani hedeflerimizin çok iyi noktasındayız. Ama biz başından beri kendi içimizde konuştuğumuz noktada mıyız derseniz; müzisyenin hayali hiç bitmez ki. Bizim için önemli olan taşıyabileceğimiz hedefler koymak. Müziğin olduğu her yerde Gece Yolcuları olabilir.

Grup dinamiği içinde müzik yapmak nasıl bir duygu? Bu durum yaratıcılığınızı nasıl etkiliyor?

Edis: Rock müzik ya da grup müziği yapan insanlarda kollektivitenin yaratıcılığı olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum. Mesela bizde 5 tane beyin var. Biri ortaya bir fikir attığında bu fikir gelişerek bambaşka bir hale gelebiliyor.
Müzik gruplarının bireysel sanatçılara göre müzik dünyasında farklı bir yeri ve önemi olduğuna inanıyor musunuz?

Edis: Ben inanıyorum.Çünkü kollektif işler biraz daha farklı bir renk getiriyor işin içine. Fabrikasyonu birazcık değiştiriyor aslında.

Uğur: Biz kollektivitenin keyfini alan insanlar olduğumuz için yani takım oyununu sevdiğimiz için bu işi gerçekten zevk alarak yapıyoruz. Bana veya Edize ya da Murata bireysel olarak müzik hayatına devam eder misiniz diye sorulsaydı cevabımız hayır olurdu. Zevk almadığımız zamanda bir arada durmayız.

Hepiniz farklı meslek gruplarındansınız. Müzik çalışmalarınız için hepinize uygun zamanı bulmak zor olmuyor mu?

Ediz: Biz müziği hobi olarak yaptığımız zaman zevk alamadık ve hayallerimizin peşinden koşmaya karar verdik. Eğitimini aldığımız işleri yapmayıp müziğe devam ettik. Bu nedenle zaman problemimiz olmuyor.Mesela ben mühendislik yapsaydım sabah 9 akşam 6 çalışacağım için gece stüdyoya girelim diyecektim ya da Murat fotoğrafçı benim çekimim var deyip gelemeyebilirdi. Ama biz şu an kendimizi sadece müziğe göre organize ediyoruz.

Yaklaşık 10 yıldır bu piyasanın içindesiniz. Sektörel bazlı düşündüğünüzde müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Edis: Çok büyük bir daralma var müzik piyasasında. Önceleri bu korsandı ama şimdilerde internet ve mp3 ortamında ki gelişmeler sektörün daralmasına neden oluyor.

Son olarak Gece Yolcularının yeni durakları nereler?

Uğur: Bizim aslında ana duraklarımız albüm çalışmalarımız sonra da konserler. Albümün tamamını insanlarla göz göze beraberce söylemek zannedersem bu mesleği yapmamızdaki temel sebep. Bu nedenle Gece Yolcuları albüm çalışmaları ve konserler dışında da müziğin içinde olmaya devam edecek.

Edis: Biz iyi işler yapmak için çalışıyoruz. Başka bir hedefimiz yok. Umarım insanlarda bunu beğenirler.

Murat: Arkadaşlarım çok güzel konuştular. Canlarım benim! bana diyecek söz kalmadı

Gece yolcuları ile röportaj
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Gülçin Röportaj!!
» Transfer Kodumu verirmisiniz. > çözüldü. gece 4 de bitiyor umarım taşıyabılırım
» Bilmeceler
» Melike Güner Haberleri
» sinema tutkunları