YUHistan

Hoşgeldiniz, Misafir.
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 4

AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

gripin - maNga yanyana röportajları

YazarMesaj
ALİ
AdMiN
AdMiN

Erkek
Tecrübe Puanı : 3628

MesajKonu: gripin - maNga yanyana röportajları   Çarş. Tem. 09 2008, 10:05

ewet işte bi röportaj daha...gripin we manga beraber....
Birbirini seven, görüşen, eğlenen iki grupsunuz. Nasıl tanıştınız?
MANGA ÖZGÜR: Gripin'in çaldığı bir gece Bronx'da "In The End" dendi, biz birden sahneye çıktık ve beraber söyledik. Kimsenin birbiriyle samimiyeti yoktu ve böylece birden tanıştık. Çok keyifliydi. Gide gele daha da samimi olduk..

- İkinizin de albümü var, birbirinizle albüm eleştirisi yaptınız mı?
GRIPIN BİROL: Sürekli pozitif eleştirdik.
Hiç teknik bir ayrıntıya girmedik.
MANGA FERMAN: Zaten öyle bir şeye gerek de yok. Bir şeyi beğendiğiniz zaman neden beğendiğinizi sormazsınız kendinize. Önemli olan işi yapan kişilerle işin ne kadar uyumlu olduğu. Ne kadar samimi olduğudur. Dost olarak da zamanla birbirimizi çok sevdik. Birisini tanıdıktan sonra daha farklı dinlersiniz. Gripin'in çok iyi canlı performansları olduğunu düşünüyorum. Albümlerindeki gibiler.

- İki grubun hayata bakışları benzer mi? Gruplar içinde birbirine çok zıt karakterler var mı?
GRİPİN İLKER: İki insan arasında bile farklılıklar vardır, burada 10 kişiden söz ediyoruz. Mesela onlar ilk başta Ankara'yı fethettiler. Biz İstanbul'daydık. Sonra kaleler arası ev sahipliği yaptık. Sağolsunlar orada karnımızı doyurdular, aç bırakmadılar.
MANGA CEM: Müzikal açıdan da çok büyük farklılıklar var ama bir araya geldiğimizde gerçekten çok eğleniyoruz.
MANGA YAĞMUR: İnsan kendisinden daha farklı tarzı olan kişilerle daha çok eğleniyor, bizim gibi olan adamlardan bir şey öğrenemiyorsun. "Ben bunu seviyorum" diyor "Ben de" diyorsun. O kadar. Mesela Gripin tarzında çok fazla müzik dinlemeyen bir adamken, Gripin sayesinde bu tarza yönelmeye başladım.
GRİPİN BİROL: İkinci albümümüzde Manga gibi 'scratch' öğeler, elektronik alt yapılarımız olabilir tabii, neden olmasın?

- Manga hemen denedi başardı, Gripin'i ise uzun yıllardır duyuyoruz, dinliyoruz, bir albüm denemesi oldu, şimdi onu yenileyerek tekrar çıkardınız. Uzun süredir deneyen ile birden yapıveren farkı hissediyor musunuz?
GRİPİN EVREN: Burada bir sürü parametre var. İki üç sene boyunca albüm çıkartsak mı diye konuştuk durduk. Manga ise sıkı sıkı sarıldı, geçen gün konser programlarına baktık ve onların temposunu bizim başaramayacağımızı düşündük. Biz tembel bir grubuz.
GRİPİN BİROL: Albümün çıktığı gün Evren? "Ben torunlarıma göstermek için çıkardım" dedi. İşte bu mantıkla ilerleyen bir grubuz!

- Gece dışarı çıkar mısınız? Çıktığınızda kimleri dinlemeye gidersiniz?
MANGA CEM: Geçenlerde beraber Duman'a gittik, çok iyiydi, çok dışarı çıkalım takılalım diyen adamlar değiliz, evciliz.
MANGA FERMAN: Önemli bir isim bence Duman. Bence samimiler. Kibar olmaya da çalışmıyorlar. Oldukları gibiler.
GRİPİN ARDA: Kargo'yu izlemeye de gidiyoruz.
MANGA ÖZGÜR: Sahnede izlediğiniz grup çok iyi değilse keyif alamıyorsun. Hataları görüyorsun.

- Evde klip arkası yapıyor musunuz, izlediğiniz kliplerle dalga geçiyor musunuz? Çok kötü klipler var çünkü.
MANGA CEM: Bakıyoruz "Allah cezanı versin" deyip kanalı değiştiriyoruz çünkü bizim için vakit kaybı onun üzerine konuşmak.
GRİPİN EVREN: Biz en son kendi klibimiz çekilirken alternatif klip çektik, onunla eğlendik.

- Müzik ve kadın ilişkisi ters orantı mıdır, doğru orantı mıdır? Müzik yaptıkça kadınlar ayağınıza geliyor mu, kaçıyor mu?
GRİPİN BIROL: Niye yapıyoruz ki müziği, kadın için!
MANGA CEM: "Bugün kaç zamandır peşinde koştuğum kızı elde ettim, çok mutluyum, hayat çok güzel" tarzı bir rock parçası söyler misiniz bana?
GRIPIN BİROL: Mutluyken beste yapmak bize göre değil abi. Niye şarkı yapasın ki abi, mutluyken. Mutluysan gidersin kızla içersin.
GRİPİN ARDA: Ünlü bir müzisyenin lafıdır. "Aşk şarkıları gerçekten bir amaca hitap etseydi şu anda herkes mutlu mesuttu." Çıkışı olmayan bir yol gibidir. Gidersiniz yani ama yolun sonu yoktur, öyle gidersiniz.

- Gerçekten hiç beste yaptığınız bir kadını bağladığınız olmadı mı, işe yaramadı mı hiç o güzelim sözler?
MANGA CEM: Yazdığımız kadınlar "Aşkım, benim için değil mi hayatım?" demiyor genelde.
GRİPİN BIROL: Hatta bir tanesi kafama fırlattı parçayı.
MANGA ÖZGÜR: Bir tanesi "Böyle bir parça mı yaptın yapa yapa" dedi.
GRIPIN BİROL: 'Karışmasın Kimseleri' yazdık, kadın 6 ay ezberlemedi. Prodüktör ise "Böyle parçalar yazabilecekseniz Allah size sürekli aşk acısı tattırsın" dedi.
MANGA YAĞMUR: Mazoşişt bir durum var yani insanın doğasında, bir taraftan keyif de alıyorsun bu durumdan. Her şey yolunda giderse de bunalıma giriyor insan. Refah düzeyin çok yüksek olunca da bunalıma giriyorsun, demek ki insanın inişlere çıkışlara ihtiyacı var. Hele ki sanatçının daha çok var.
MANGA FERMAN: "Yazmışsın ne güzel yazmışsın" dedi kadın ama ben hiç mutlu olmadım çünkü onun mutsuz olmasını istediğim için yazmıştım

- Başka meslek yapan var mı?
GRİPİN EVREN: Reklam ajansında çalışıyorum.
GRİPİN BIROL: Mühendislik yapıyorum.
Demin konuştuklarımıza bir sebep daha, mesleklerimiz nedeniyle tam anlamıyla müziğe kanalize olamadık, yavaş yavaş.
MANGA FERMAN: Biz, okulumuzu, ailelerimizi, mesleklerimizi bırakıp geldik. Gripin İstanbul'da yaşıyor ve onların bir şeylere sırtını çevirmesi çok daha zor. İki hayat nasıl dengelenir bilemiyorum, doğrusu zor.

- Sinemada, romanda, oyunculukta da samimiyet önemli bir kavramdır. Siz samimiyetsizliğin kokusunu hemen alıyor musunuz?
MANGA CEM: Müzik kanallarının çoğunda listeler var ve oradaki şeyleri az çok hissediyorsun. X samimi, Y samimiyetsiz demenin çok bir anlamı yok. Müzik çok soyut bir şey, herkes için değişir. Ancak ben son zamanlarda almaya değer albüm çok bulamıyorum. Eskisi gibi değil.
MANGA FERMAN: Samimi olanlar uzun ömürlü oluyor. Biz hepimiz de 10 sene sonra hatırlanıyor olmak istiyoruz.
MANGA ÖZGÜR: Bir de listelerde her şey bir arada çünkü bölebileceğin kadar grup yok. Örneğin sadece rock adı altında topluyorsun, müzik tarzına göre ayrı liste yapamıyorsun çünkü o kadar çok grup yok.
MANGA FERMAN: 10 tane parmağım var ama 5 tanesini gösteriyorum ve bunların arasından seçin diyorum. Şu anda piyasanın durumu bu. Oysa diğer 5 taneyi de çıkartmaları lazım ortaya. Ne kadar çok gösterilirse seçme şansı o kadar artıyor.

- Bir aradayken konuştuğunuz konuları aşk, memleketi kurtarmak, geyik, müzik gibi ana başlıklara toplarsak ibre hangi yönde?
MANGA CEM: Geyik!!!!
MANGA FERMAN: Hayatımız müzik zaten, müzik konuşmak istemiyoruz.
GRİPİN BİROL: En son sahte rakıya çok üzüldük! Rakı şehitleriÇok acı.
MANGA CEM: Bazı şeyler eylemlerle belli oluyor, lafla peynir gemisi yürümüyor. AIDS'le Savaşım Derneği'nde, tsunami için yardım kampanyasında çaldık, Zihisel Engelliler için çaldık. Şartlar kötü falan demesi gereken biz değiliz.
GRİPİN BİROL: Mesaj kaygısı taşımak geçmişte kaldı.
GRİPİN ARDA: Tabii ki algı kanallarımız açık, okuyoruz, görüyoruz bilinçle birlikte gelen bir acı var ama sürekli bunları konuşmak daha çok acı veriyor. Esprilerle, geyikle daha çekilir hale getiriyoruz.

gripin - maNga yanyana röportajları
1 sayfadaki 1 sayfası